14.07.1947 tarihinde Sivas/İmranlı/Gencolar (Koru köy) köyünde bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi 1965 yılında Ankara’ya yerleşti. 
Eğitim hayatını sırasıyla, İlkokul: Ayrancı İlkokulu, Ortaokul: Atatürk Lisesi, Lise eğitimini: 19 Mayıs kolejinde bitirdi. 

1969 yılında evlendi. İş hayatındaki başarı temellerini bu yıllarda hem çalışarak hem de eğitimine devam ederek atan Aladdin Acar 1971 yılında, o dönemde adı Ankara devlet mimarlık mühendislik akademisi olan Yükseliş Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümüne girdi. 

1975 yılında adı geçen üniversiteden başarıyla mezun oldu. İnşaat Mühendisi Aladdin Acar kendi adıyla kurduğu inşaat şirketiyle inşaat sektörüne girdi.

Müteahhitlik alanında başarıları artarak birbirine eklenen Acar, firmasını ilerleyen yıllarda inşaat sektöründe güçlü bir şirkete dönüştürerek in-ka şirketler topluluğunu kurdu. 

Kurduğu toplulukla, inşaat, akaryakıt, madencilik, sigorta, ambalaj sektörlerine de adım atarak taahhütlerini her açıdan mükemmel hatta çoğu kez zamanından önce yerine getirerek Aladdin Acar adını ve in-ka şirketler topluluğunu güven simgesi haline getirmiştir.
Aladdin acar’ın başarıyla tamamladığı birçok eser arasında TCK: Sarsap tüneli, DSİ: Apsarı göleti, TKİ Genel Müdürlüğü dekupaj işleri, TKİ Genel Müdürlüğü inşaatları, Bayındırlık Bakanlığı Bursa E tipi cezaevi inşaatı, T.Şeker Fabrikaları inşaat işleri, MKEK Genel Müdürlüğü inşaat işleri sayılabilir. 

Ayrıca Aladdin Acar 1980 -1987 yılları arasında şahsen en fazla vergi ödeyen mükellefler arasına da girmiştir. Dört çocuk babası olan Aladdin Acar hayatı boyunca çevresine büyük yardımlarda, iyiliklerde bulunmuş ve şu an inşaat sektöründe yer alan bir çok büyük firma sahibinin örnek aldığı akıl hocası ve yol göstericisi olmuştur. 
14 Aralık 1987 yılında genç yaşta geçirdiği kalp krizi sonucu vefat ederek aramızdan ayrılmıştır.